Արա Բաբլոյանն ընդունել է ֆրանսիացի սենատոր Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսային
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսային:
Ողջունելով սենատորի այցը Հայաստան՝ Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, որոնց հիմքում ընկած են երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյան կապերը:
Արա Բաբլոյանը գոհունակությամբ փաստել է երկու երկրների միջեւ առկա միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը՝ ընդգծելով բարեկամական խմբերի նշանակալի ավանդն այդ գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրներին, աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանն առնչվող հարցերին եւ ֆրանկոֆոն երկրների ջանքերն այս հարցերում միավորելուն:
Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը եւ Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատները սերտորեն եւ դինամիկ համագործակցում են:
Սենատորի գնահատմամբ՝ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի եւ այսօր էլ գտնվում է բարձր մակարդակի վրա:
Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան անդրադարձել է գալիք տարի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության՝ Հայաստանում անցկացվելիք գագաթաժողովին՝ կարեւորելով այդ իրադարձությունը թե՛ Ֆրանսիայի, թե՛ Հայաստանի համար:
Ֆրանսիացի սենատորն հատկապես ընդգծել է ֆրանկոֆոն երկրների ղեկավարների հանդիպումների կարեւորությունը, որոնք պետք է ընթանան բուն գագաթաժողովին զուգահեռ:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանը եւ Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան քննարկել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացմանը վերաբերող կազմակերպչական հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:

А.Баблоян принял французского сенатора Кристофа-Андре Фрасса
13 ноября Председатель НС А.Баблоян принял члена Сената Французской Республики Кристофа-Андре Фрасса.
Приветствуя визит сенатора в Армению, А.Баблоян обратился к армяно-французским отношениям, в основе которых многовековые историко-культурные связи двух народов.
А.Баблоян с удовлетворением констатировал развитие существующих между двумя странами межпарламентских отношений, подчеркнув заметный вклад групп дружбы.
Глава парламента обратился к проблемам борьбы с терроризмом, упрочения мира и объединения усилий стран Франкофонии в этих направлениях.
Кристоф-Андре Фрасса в свою очередь отметил тесное и динамичное сотрудничество НС РА и обеих палат французского парламента.
В оценке сенатора, дружба двух народов насчитывает вековую давность и сегодня   находится на высоком уровне.
Кристоф-Андре Фрасса обратился к предстоящему в будущем году в Армении Саммиту Международной организации Франкофонии (МОФ), подчеркнув важность этого события и для Франции, и для Армении.
Французский сенатор особо подчеркнул важность встреч руководителей государств Франкофонии, которые должны быть проведены наряду с Саммитом.
В завершение встречи А.Баблоян и Кристоф-Андре Фрасса обсудили организационные вопросы проведения Саммита МОФ.