Արա Բաբլոյանն ընդունել է ֆրանսիացի սենատոր Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսային
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսային:
Ողջունելով սենատորի այցը Հայաստան՝ Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, որոնց հիմքում ընկած են երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային բազմադարյան կապերը:
Արա Բաբլոյանը գոհունակությամբ փաստել է երկու երկրների միջեւ առկա միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը՝ ընդգծելով բարեկամական խմբերի նշանակալի ավանդն այդ գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է ահաբեկչության դեմ պայքարի խնդիրներին, աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանն առնչվող հարցերին եւ ֆրանկոֆոն երկրների ջանքերն այս հարցերում միավորելուն:
Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը եւ Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատները սերտորեն եւ դինամիկ համագործակցում են:
Սենատորի գնահատմամբ՝ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի եւ այսօր էլ գտնվում է բարձր մակարդակի վրա:
Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան անդրադարձել է գալիք տարի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության՝ Հայաստանում անցկացվելիք գագաթաժողովին՝ կարեւորելով այդ իրադարձությունը թե՛ Ֆրանսիայի, թե՛ Հայաստանի համար:
Ֆրանսիացի սենատորն հատկապես ընդգծել է ֆրանկոֆոն երկրների ղեկավարների հանդիպումների կարեւորությունը, որոնք պետք է ընթանան բուն գագաթաժողովին զուգահեռ:
Հանդիպման ավարտին Արա Բաբլոյանը եւ Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան քննարկել են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացմանը վերաբերող կազմակերպչական հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:

On November 13, the RA NA President Ara Babloyan received the Member of the Senate of the Republic of France Christophe-André Frassa.
Welcoming the Senator's visit to Armenia, Ara Babloyan touched upon the Armenian-French relations, and the historical-cultural centuries-old ties between the two peoples laid in its basis.
Ara Babloyan documented with satisfaction the development of the inter-parliamentary relations existing between the two countries, underlining the significant contribution of the Friendship Groups to that issue.
The Head of the parliament touched upon the problems of the fight against terrorism, the issues regarding the strengthening of peace in the world and uniting the efforts of Francophone countries in these problems.
In his word, Christophe-André Frassa has noted that the RA National Assembly and the two Chambers of the French Parliament closely and dynamically cooperate.
By the Senator's assessment, the two peoples' friendship has a centuries-old history and today is at high level.
Christophe-André Frassa referred to the Summit of the Francophonie International Organisation to be held in Armenia next year, emphasizing that event for both France and Armenia.
The French Senator especially underlined the importance of the meetings of the Francophone countries' heads which should go on in parallel with the very Summit.
At the end of the meeting Ara Babloyan and Christophe-André Frassa discussed organisational issues concerning the holding of the Summit of the Francophonie International Organisation.
The Head of the RA NA Delegation to Parliamentary Assembly of La Francophonie (APF) Margarit Yesayan also took part in the meeting.